Cesta na dovolenku zdražela, vyššie mýto je v Rakúsku aj Francúzsku

dovolenka autom zdražela

Vodiči si za prázdninové cesty na dovolenku priplatia. V Rakúsku sa zvýšila cena diaľničných známok a zdraželo aj jednorazové mýto vyberané za prejazd horskými oblasťami. Vyššie platby za tunely zaviedlo tiež Francúzsko. Bulharsko kvôli rozšíreniu diaľničnej siete zvýšilo ceny diaľničných známok o 40 percent.

Diaľničná známka v Rakúsku zdražela len symbolicky. Podľa autoklubu ÖAMTC tento rok stojí desaťdňová vineta 8,80 eura, vlani to bolo o desať eurocentov menej. Dvojmesačná známka zdražela o 40 centov na 25,70 eura. Jazda s platnou diaľničnou známkou je povinná aj na úseku diaľnice A12 od nemeckej hranice do Kufsteinu a na úseku diaľnice A14 od nemeckej hranice do Bregenzi, kde polícia v minulosti vinetu nevyžadovala.

Rakúsko zdražilo aj jazdu po horských úsekoch. Za prejazd po taurskej diaľnici A10 zo Salzburgu do Villachu, ktorá patrí medzi hlavné automobilové ťahy k Jadranskému moru, zaplatia vodiči 11,50 eura, vlani to bolo o 50 centov menej. O 20 centov na 7,20 eura sa zvýšil poplatok za prejazd tunelom pod alpským masívom Karavanky z Villachu do Slovinska.

Vodiči si priplatia aj za mýto vo francúzskych horách. Jazda tunelom pod Mont Blancom vyjde na 44 eur, teda o 3,10 eura drahšie ako vlani. Za cestu tunelom Fréjus vodiči zaplatia 44,20 eura, čo znamená zdraženie o 2,80 eura.

Diaľničné známky zdražilo aj Bulharsko, ktoré tak reaguje na rozšírenie svojej diaľničnej siete. Týždenní známka po novom stojí 15 leva (7,67 eura), mesačná 30 leva (15,34 eura).

Motoristi cestujúci k Jadranskému moru musia počítať tiež so skutočnosťou, že Slovinsko na rozdiel od Rakúska ponúka len týždenné diaľničné známky, a preto by ich platnosť nemusela vystačiť na cesty oboma smermi. Za sedemdňovú vinetu vodiči zaplatia 15 eur, mesačná známka stojí dvojnásobok. Za jazdu s neplatnou známkou hrozí pokuta až 800 eur.

Vodiči cestujúci cez maďarské územie sa musia pripraviť na elektronické diaľničné známky, ktoré možno nakúpiť na predajných miestach priamo v danej krajine, alebo aj vopred cez internet so zadaním poznávacie značky vozidla. V Maďarsku zaplatia motoristi za desaťdňovú známku 2975 forintov (9,37 eura), za mesačný 4780 forintov (15,05 eura).

Zdroj: www.etrend.sk

Prečítajte si aj

Novomestský superbiker 2019 plagát

Novomestský superbiker 2019

Podporili sme Novomestský superbiker. Frigolog sa stal súčasťou veľkej rodiny sponzorov a zúčastnil sa na podpore 10. jubilejného cyklo podujatia.
preprava tovaru

Slovenskí cestní dopravcovia prehodnocujú ďalšie pôsobenie v SR

Dôvodmi sú najmä jedno z najvyšších daňovo-odvodových zaťažení v EÚ, druhá najvyššia sadzba dane z motorových vozidiel a negatívne dôsledky zdaňovania vreckového.
Summit v Slazburgu

Závery summitu v Salzburgu vnímajú naši dopravcovia so znepokojením

Téma vysielania pracovníkov je v komerčnej cestnej doprave aktuálne kľúčovým problémom a podpora vlády SR pri riešení tejto zásadnej smernice je pre združenie a dopravcov veľmi dôležitá.
minimálna mzda v Rakúsku

Zákonom o minimálnej mzde v Rakúsku sa zaoberá EK aj Súdny dvor EÚ

Zákon sa od januára tohto roku začal vzťahovať aj na dopravcov, ktorí tak musia okrem iného poskytovať rakúsku minimálnu mzdu vodičom smerujúcim do tejto krajiny.
Richard Sulík o autodopravcoch

R. SULÍK: Západoeurópske štáty chcú zneužiť pravidlá v doprave

EK navrhuje, aby pri medzinárodnej doprave boli vodiči, ktorí strávia aspoň tri dni na území iného členského štátu, považovaní za vyslaných pracovníkov.
koniec dialničných známok

Koniec diaľničných známok. Európska komisia chce meniť mýtny systém

Mýto by sa podľa návrhu vyberalo na základe najazdených kilometrov a krajiny, ktoré mýto zaviedli alebo zavedú, ho budú musieť evidovať elektronicky.
zakázali víkendové spanie v kamióne

Nemci zakázali víkendové spanie v kamióne

Opatrenie mieri predovšetkým proti lacným dopravcom z východnej Európy. Nemecko po zavedení minimálnej mzdy opäť znepríjemňuje život dopravcom zo zahraničia.
Kamionista - Frigolog

Slovenskí kamionisti vraj budú s diétami a rakúskou minimálnou mzdou brať viac ako domáci

Bežne sa mzdy pohybujú od 1300 do 1700 € mesačne. Keby šofér jazdil celý mesiac iba v Rakúsku, išlo by o 2 300 až 3 000 €.
palubná jednotka

Už len jedna mýtna palubná jednotka v európskych kamiónoch

Kamionisti budú môcť používať len jednu palubnú jednotku, ktorá bude spolupracovať s obomi systémami elektronického mýta.