Kontrola diaľničných známok kamerami

Elektronické diaľničné známky od januára realitou

Nové diaľničné elektronické známky nahradia súčasné papierové nálepky začiatkom budúceho roka. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) plánuje začať s ich predpredajom v prvej polovici decembra s tým, že platné budú najskôr od 1. januára 2016. Generálny riaditeľ NDS Milan Gajdoš zároveň informoval, že pôvodne uvažované paralelné používanie diaľničných nálepiek a známok v budúcom roku nie je nutné a motoristi budú môcť jazdiť na diaľniciach a rýchlostných cestách už len s elektronickými známkami. Terajšie ročné nálepky platia ako stále do konca januára nasledujúceho roka. Ceny a dĺžka platnosti známok budú rovnaké ako v súčasnosti – ročná za 50 eur, tridsaťdňová za štrnásť eur a desaťdňová za desať eur. „Motorista dostane doklad o zaplatení a registrácii vozidla do systému spoplatnenia,“ povedal M. Gajdoš. Hotovosťou bude možné platiť len v kamenných obchodoch a platobnými kartami cez mobilnú aplikáciu, internet a v automatoch.

 • Predajné miesto alebo online registrácia

  Elektronické diaľničné známky budú dostupné prostredníctvom internetového portálu, mobilnej aplikácie, samoobslužných automatov a na obchodných miestach.

  Pri kúpe elektronickej diaľničnej známky je potrebné zadať tieto údaje:

  EČV – evidenčné číslo vozidla a krajinu registrácie vozidla

 • Ako za známku zaplatíte

  Za elektronickú diaľničnú známku zaplatíte platobnou kartou, prevodom v banke, alebo na predajných miestach aj v hotovosti.

 • Dostanete potvrdenie?

  Áno samozrejme, po zaplatení za elektronickú diaľničnú známku dostanete potvrdenie, ktoré vám v prípade elektronického predaja príde SMSkou alebo e-mailom. Na predajnom mieste dostanete potvrdenie o zaplatení známky.

 • Kontrola v praxi

  Pri kontrole elektronických diaľničných známok si na vás na na spoplatnených cestách posvietia kamery. Tie odfotia EČV evidenčné číslo vozidla a v systéme zistia, či je zaplatená, bez ohľadu na to, kto vozidlo šoféruje.

Zdroj: trend.sk