evidencia online

MV SR verejnosti sprístupní elektronické služby národnej evidencie vozidiel

Bratislava 3. januára (TASR) – Osobná návšteva dopravného inšpektorátu by už nemala byť takou nevyhnutnosťou ako dosiaľ. Ministerstvo vnútra SR finišuje s prípravami na spustenie elektronických služieb v tejto oblasti.

Úkony týkajúce sa evidencie vozidiel si bude môcť verejnosť vybaviť aj z domu cez internet. Takto sa má sprístupniť celkove 26 služieb. Ľudia vôbec nebudú musieť prísť na dopravný inšpektorát alebo návšteva bude kratšia. Nebudú musieť totiž vypisovať papierovú žiadosť.

„Úkony ako odhlásenie vozidla, ktoré bolo často problematické, sa budú dať vybaviť úplne z domu, keď návšteva inšpektorátu nebude potrebná vôbec,“ vysvetlil minister vnútra Róbert Kaliňák.

Napríklad pri prepísaní vozidiel, keď je osobná návšteva nevyhnutná, si vodiči základné úkony urobia cez internet. Jeho prostredníctvom si dohodnú aj konkrétny čas návštevy inšpektorátu, vďaka čomu by mali byť vybavení bez čakania, opísal výhody Kaliňák.

Jednotný centrálny a integrovaný systém pre evidenciu všetkých vozidiel v Slovenskej republike začal rezort testovať vlani prostredníctvom vybraných importérov vozidiel. Vedúca služobného úradu ministerstva Denisa Saková predpokladá, že verejnosti bude k dispozícii v druhom kvartáli tohto roka. „Pokiaľ nebude veľa pripomienok od predajcov automobilov,“ spresnila.

Elektronické služby národnej evidencie vozidiel budú môcť využiť iba ľudia disponujúci zaručeným elektronickým podpisom. Minister informoval, že v roku 2013 sa ich počet strojnásobil a dnes ich je už viac ako 32.000.

„Zväčšujúca sa šírka služieb bude motivovať ďalších,“ povedal Kaliňák, ktorý predpokladá, že počet sa bude aj naďalej zvyšovať. K tomu môže podľa neho prispieť aj to, ak sa im verejnosť podarí presvedčiť, že systém je bezpečný.

Samotný minister priznal, že on osobne príkladom zatiaľ nejde a má ešte starý občiansky preukaz. „Nestihol som zatiaľ jeho výmenu, ale už sa na to chystám,“ uviedol.
Kaliňák vysvetlil, že vďaka elektronickým službám by malo byť v budúcnosti samozrejmé, že predajcovia budú zákazníkom predávať už rovno prihlásené autá.

„Bratislavský predajca bude vedieť klientovi prihlásiť auto do Žiliny či Veľkého Krtíša a ten si tam už iba príde vyzdvihnúť značku,“ ozrejmil.

V roku 2013 bolo podľa údajov ministerstva na pracoviskách dopravných inšpektorátov prihlásených 163.725 nových vozidiel. Pracoviská vybavili 305.687 zmien majiteľov vozidiel. Celkovo bolo na Slovensku evidovaných viac ako 2,6 milióna vozidiel.

 

Zdroj: TASR  – Bratislava
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.