hi-matic

Iveco Daily Hi-Matic ponúka osemstupňovú prevodovku

Iveco Daily, ovenčené titulom International Van of the Year 2015, ponúka popri šesťstupňovej aj novú osemstupňovú prevodovku Hi-Matic.

Na tohtoročnom autosalóne v Bruseli, usporiadanom od 16. do 25. januára, automobilka Iveco vystavuje novú generáciu svojho ľahkého úžitkového modelu Daily s novou osemstupňovou prevodovkou Hi-Matic s vysokou úrovňou flexibility, efektivity, nízku spotrebu a maximálnym cestovným komfortom. Hi-Matic radí rýchlostné stupne rýchlejšie a presnejšie ako skúsený vodič, a zaradenie vyššieho rýchlostného stupňa jej trvá necelých 200 milisekúnd.

Náklady na údržbu a servis vozidiel s prevodovkou Hi-Matic sú až o 10% nižšie ako u vozidiel s manuálnymi prevodovkami. Hi-Matic možno kombinovať so vznetovými motormi o objeme 2,3 a 3,0 ls výkonom od 78 kW (106 k) do 151 kW (205 k) a krútiacim momentom 270 až 470 Nm Ďalej Iveco uvádza, že je možné ju použiť pre vozidlá s celkovou povolenou hmotnosťou do 7,2 tony.

Iveco New Daily Hi-Matic bude navyše podľa najčastejšieho spôsobu použitia ponúkané v troch úrovniach nastavenia, pomenovaných Urban, Regional a International. Ako už tieto názvy napovedajú pôjde o prispôsobené radenie mestskej a regionálnej prevádzke a tiež diaľkovej doprave na dlhých trasách s cieľom zabezpečiť vždy čo najnižšiu spotrebu paliva a zároveň maximálny možný komfort pre vodiča.

Iveco Daily vsádza na klasickú konštrukciu podvozku s rámom, zaisťujúcu okrem odolnosti, všestrannosti a dlhej životnosti vozidla aj jednoduchšiu montáž rôznych nadstavieb na podvozky tohto radu. Všetky modely do 3,5 ton sú vybavené novým predným odpružením, ktoré má zabezpečiť optimálne ovládanie vozidla, zlepšiť komfort pre posádku a zvyšovať maximálne prípustné zaťaženie na nápravu. Pre modely s jednomontážou na zadnej náprave bola navrhnutá aj nová geometria zadného odpruženia, ktorá znižuje výšku ložnej plochy približne o 55 mm a tým výrazne uľahčuje operácie nakladania a vykladania z vozidla.

Nová generácia vozidla Iveco Daily dosahuje viac ako 5% zníženia spotreby oproti predošlému modelu a znižuje celkové náklady na prevádzku vozidla. Nová kabína je lepšie odhlučnená a je pohodlnejšia, má tiež účinnejšie klimatizáciu. Pocity z jazdy sú porovnateľné s jazdou v súčasnom osobnom automobile. Iveco Daily vo svojej prvej generácii vstúpilo na trh v roku 1978 a je ponúkané prakticky vo všetkých častiach sveta. Cez 2,6 milióna predaných vozidiel vo vyše 110 krajinách je známkou veľkej popularity Iveco Daily.